ספורט אתגרי - בטיחות
צניחה חופשית צלילה סנפלינג (גלישת מצוקים) טיפוס ספורטיבי רולר-בליידס סקייטבורד באנג'י אופני הרים גלישת גלים

צלילה

מהי צלילה?

כאשר מדברים על צלילה, הכוונה היא בדרך כלל אל צלילת הסקובה (SCUBA - Self Contained Underwater Breathing Apparatus) . בצלילה זו יורד הצולל אל מתחת לפני המים כשהוא נעזר בציוד מיוחד המאפשר לו לנשום בזמן הצלילה בצורה חופשית, ובציוד המאפשר לצולל תנועה קלה במים.

ציוד צלילה

כאשר יורד הצולל אל המים, הוא לוקח איתו סט ציוד הכולל:

 • מיכל גז דחוס
 • חליפת צלילה
 • מאזן
 • משקולות
 • ווסת
 • סנפירים
 • מסיכה
 • שנורקל
 • נעלי צלילה (בוטיס) (תלוי בסוג הסנפירים)

קורסי צלילה

בכדי לבצע צלילה בטוחה נדרש ידע רב על הציוד עמו יורד הצולל אל המים ועל חוקי הצלילה השונים. בכדי לרכוש ידע זה, חייב הצולל לעבור קורס צלילה בו יועבר לו החומר על ידי מדריך צלילה מוסמך בעל רשיון הדרכה מטעם משרד החינוך (רשות הצלילה). הקורס כולל שיעורי תיאוריה ושיעורים מעשיים בבריכה סגורה או בים. לאחר מעבר מבחן תיאורטי ומבחן מעשי יוסמך הצולל לבצע צלילה בצורה עצמאית.

קורס כוכב אחד - צולל מים פתוחים

קורס צולל מים פתוחים הינו קורס צלילה בסיסי המתאים לכל אדם בריא מגיל 12 ומעלה (מתחת לגיל 18 נדרש אישור הורים) היודע לשחות בצורה בסיסית. בקורס נלמדים שיעורים עיוניים הכוללים את יסודות הצלילה, תכנון הצלילה, החי והצומח בים ועוד. על מנת לעבור את הקורס לא נדרש נסיון קודם, והקורס מדורג מן הקשה אל הקל בכדי להקל על התלמידים.

קורס כוכב אחד נמשך בדרך כלל חמישה ימים מלאים, כשחלק מן היום מוקדש ללימודים עיוניים וחלק לצלילות. בסיום הקורס מקבל התלמיד תעודת צלילה בינלאומית המאפשרת לצלול לעומק של 18 מטרים עם שותף לצלילה שהינו בעל שני כוכבים ומעלה.

קורס שני כוכבים - צולל מתקדם

קורס צלילה זה נועד לצוללן בריא שעבר הסמכת צולל מים פתוחים (כוכב אחד) שגילו מעל 15. במהלך קורס זה יעבור החניך חמש צלילות יעודיות שבכל אחת מהן יתורגל נושא התמחות נוסף. נושאי הקורס הינם נושאי בחירה למעט צלילה לעומק 30 מטרים (צלילת עומק) שהינה צלילה חובה.

קיים מבחר נושאים אותם ניתן ללמוד במסגרת קורס שני כוכבים, הנה כמה מהם:

 • ניווט והתמצאות מתחת למים
 • צלילה עם מחשב צלילה
 • הכרות עם החי והצומח בים
 • צלילת לילה

קורס צולל מתקדם נמשך יומיים מלאים, וניתן לעבור אותו ישר אחרי סיום קורס כוכב אחד. בסיום הקורס יקבל התלמיד תעודת צולל מתקדם שתאפשר לו לצלול לעומק מירבי של 30 מטרים, וללוות צולל כוכב אחד במגבלת העומק של צולל כוכב אחד.

קורס שלושה כוכבים

קורס שלושה כוכבים או DiveCone: צוללנים העומדים לעבור קורס DiveCone בעצם נהנים משתי עולמות, האחד העמקת ידע והניסיון האישי כצוללן השני קבלת כלים והכשרה להדרכת קבוצות צוללנים כמו גם הכנה לעבודה מעשית במועדון צלילה.

מטרת קורס זה היא להעמיק את הידע הן התיאורטי והן הפרקטי של הצוללן. צוללנים שהגיעו לשלב זה הם כבר צוללנים מנוסים ובעצם קורס זה חושף את צוללן לנושאים כגון אלה: פיזיולוגיה של הצלילה, הסביבה הימית, צלילות מיוחדות, טיפולים ואחזקה בציוד צלילה, תכנוני צלילה, הדרכת צלילה,טבלאות צלילה, צלילות עומק, דחיסה של מכלי צלילה, מכירות, הובלת קבוצת צוללים, נווט תת ימי, צלילות לילה ועוד.

תנאי הקבלה של הקורס הם : על המועמד להיות בן 18 ביום פתיחת הקורס, בעל תעודת צולל 2 כוכבים, כמו כן למועמד צריך להיות רקורד של 40 צלילות לפחות, ביטוח צלילה, ביקה רפואית ולעבור קורס הצלה.

משך הקורס הוא עשרה ימים מרוכזים לערך, אך ניתן למצוא מקומות בהן ניתן ללמוד או באופן פרטני לפי הקצב האישי שלך או לפרוס את הלימודים על פני סופי שבוע. ניתן לעבור עוד התמחות של יומיים ולהפוך לעוזר מדריך צלילה באופן רשמי.

קורס עוזרי מדריכים

קורס זה הוא למעשה נחשב להשתלמות המכשירה צוללנים לעוזרי מדריכים לצלילה. נושאי הלימוד מקיפים מגוון רחב של ידע עיוני ומעשי ביניהם: צלילות רענון, מבחני הצלה, נהלים, דקומפרסיה, הובלת קבוצות צוללנים, צלילות היכרות ועוד.

על מנת להשתלב בקורס עוזרי מדריכי צלילה על המועמד לעמוד בתנאים הבאים: בעל ביטוח תקף, על המועמד להיות צולל מתקדם, גיל 21 לפחות.

קורס מדריכי צלילה

קורס מדריכי צלילה מטרתו להכשיר מדריכים מיומנים עבור קבוצות צוללנים. נושאי הלימוד כוללים אתהנושאים הבאים: לימודי צלילה במים פתוחים, ניהול סיכונים, לימודי צלילה במים מוגנים, יסודות בהדרכה, העברתהרצאות, שיטות הדרכה ומתודיקה, חוקי צלילה נהלים ותקנות, תשעיית הצלילה ועוד.

תנאי קבלהלקורס מדריכי צלילה הם: על המועמד להיות לפחות בן 18 ביום תחילת הקורס, עליו להיות בעל תעודת צולל בכיר, ניסיון של לפחות 60 -75 צלילות, עבר קורס הצלה והחייאה, ניסיון בצלילות לילה, בעל תעודת צולל של לפחות חצי שנה, בדיקה רפואית עדכנית.

במקומות מסויימים קורס עוזר מדריך וקורס מדריכים משולבים אחד בשני אולם ניתן גם לקחת קורסים אלו בנפרד. מסיימי הקורס צריכים לעמוד במבחני סיום מעשיים ותיאורטיים - מבחני הסכמה חיצוניים. כמו כן, משך הקורס הסטנדרטי יכול לנוע בין ארבעה ימים לשבועיים.