ספורט אתגרי - בטיחות
צניחה חופשית צלילה סנפלינג (גלישת מצוקים) טיפוס ספורטיבי רולר-בליידס סקייטבורד באנג'י אופני הרים גלישת גלים

גלישת גלים

מהי גלישת גלים?

גלישת גלים הוא ספורט אתגרי שבו נעזרים בגלשן גלים על מנת לתפוס גלים. תחילה חותר הגולש מן החוף לכיוון לב הים עד שמגיע למקום בו הגלים מתחילים להישבר או אז תופס הגולש את הגל עולה ויורד את אותו קיר מים ונע עימו לכיוון החוף.

אירגוני גלישה ותחרויות גלישה

קיימים מספר ארגונים המסדירים את הגלישה ואת תחרויות הגלישה, הן בארץ והן בעולם כולו:

  • ISA - Israel Surfing Association, זהו ארגון גולשי הגלים הישראלי. זהו הגוף הרישמי הישראלי המסדיר את נושאי גלישת הגלים בישראל. זהו הגוף שיוזם תחרויות גלישה,מסיבות גלישה, בתי ספר לגלישה, נבחרת ישראל בגלישה בתחרויות בארץ ובעולם.
  • ASP - Association of Surfing Professionals, זהו ארגון גולשי הגלים העולמי, המסדיר תחרויות גלישה ואליפויות בינלאומיות, מקדמים את ענף הספורט הזה במדיות השונות ומסדיר את נושא גלישת הגלים הבינלאומי.

בארץ יש תחרויות גלישה עבור גולשים מיקצועיים אשר בסופם המצטיינים משתתפים בתחרויות בינלאומיות של ארגון ה-ASP. תחרויות הגלישה של ה-ASP מחולקות לתחרויות עבור גולשים בנים ולתחרויות עבור גולשות בנות.

תחרות הגלישה הבינלאומית היוקרתית ביותר היא WCT (World Championships Tour). בתחרות זו יש תחרויות מקומיות בכל מיני מוקדים ברחבי עולם.

סוגי גלשנים

  • גלשן קצר | קלאסי – זהו הגלשן הקלאסי, הנפוץ ביותר.גלשן זה מיועד לגובה גלים ממוצע הנע משמונים סנטימטר עד שתים וחצי מטרים. גלשן זה הוא בעל יכולת תמרון גבוהה במיוחד. הוא מיועד לגלישה חזקה, עבור גולשים המבצעים ביצועים מהירים וחדים.
  • גלשן בינוני | FunBoard - גלשן זה הוא גלשן יציב המומלץ ביותר לגולשים מתחילים בגלל תחושת הביטחון שהוא מעניק לגולש המתחיל. לגלשן זה יש יותר נפח מן הגלשן הקלאסי ובעל יכולת ציפה גבוהה יותר. גלשן זה מיועד לגלישה בגובה גלים ממוצע הנע בין חמישים סנטימטרים עד שלושה וחצי מטרים. יש אפשרות להגיע לביצועים מהירים וחזקים עם גלשן זה.
  • גלשן ארוך | LongBoard - אלו הם גלשנים מעט ארוכים יותר הדורשים יכולת תמרון גבוהה מן הגולש בנוסף מאופיין הגלשן ביכולת ציפה גבוהה. הגלשן הארוך מיועד לגלישה בגלים גבוהים במיוחד ומצריך טכניקת גלישה מיוחדת ושונה מיתר הגלשנים. הודות לאורכו הביצועים עליו מעט איטיים יותר אך יש ביכולתו לגלוש בגלים גבוהים מאוד.

קצת על ההיסטוריה של גלישת גלים

גלישת הגלים הינה ספורט אשר התפתח בהוואי והיה לחלק מן הדת הפולינזית, הלא זוהי הדת של רוב ילידי הוואי. משערים כי ספורט גלישת גלים הוא בן למעלה מאלפיים שנה. תחילה גלישת גלים הייתה ספורט-דתי של האצולה הפולינזית בלבד, בדרך זו תקשרו עם אלי הים. פשוטי העם גם כן היו נוהגים לגלוש אולם בהחבא על גלשנים זולים ופשוטים יותר. במאה ה-19, עם תנועת המיסיונרים בעולם פחתו מספר העוסקים בגלישת גלים מאחר והמיסיונרים חשבו שגלישת הגלים היא סוג של פולחן אלילי פרמיטיבי. אך משהלכו המיסיונרים חזר הספורט וחזרו הגולשים לגלוש. ג'ורג' הנרי הנטינגטון היה האדם שהביא את ספורט גלישת הגלים למערב מהוואי. במופע ראווה הציג את יכולות הגלישה שלו בקליפורניה והפך את הספורט לבינלאומי.